Nový průvodce naditý informacemi, současnými i unikátními historickými snímky vychází v nakladatelství CPress společnosti Albatros Media a. s. Autorem publikace je kronikář městského obvodu Ostrava-Jih, regionální historik a zakladatel Ostravských pěšin Petr Lexa Přendík. Netypický knižní průvodce Ostravou se snaží ukázat město v zeleném světle. Vyhýbá se klasickým a opakujícím se turistickým trasám po městských centrech a okruhům vedoucím mezi průmyslovými památkami a raději přivádí návštěvníky do míst, kam knižní průvodce ještě nedošli. Naprostá většina okruhů vás provede po periferiích města.

Ze sedmi vybraných ostravských vycházek se budete v knize šestkrát procházet po moravské části města. Výjimku zde tvoří procházka Svinovem, který leží již ve Slezsku a vypravuje nebývalý rozvoj zapadlé dědinky, jež se díky zdejší železniční stanici začala nebývalé rozvíjet a během jednoho století byla povýšena na město. Sousední Nová Ves vás zase překvapí svým klidem a venkovským vzhledem, ač se budete toulat přímo ve středu Ostravy. Kdo by tušil, že srdce Ostravy sestává z polí, luk, rybníků a jedné z nejstarších sakrálních památek a nejstarší dřeviny v Ostravě? Relaxovat budete také při procházce Proskovicemi v jižní částí města, kde naleznete vstupní bránu do malebné CHKO Poodří. Také nedaleká Nová Bělá vás snad zaujme svým venkovským charakterem i (ne)obyčejnými příběhy. Při vycházce Hrabůvkou poznáte reprezentativní Jubilejní kolonii z let 1921–1950, která je vůbec nejkrásnější dělnickou kolonií ostravsko-karvinského revíru. Je to dělnické sídliště, nebo už zámecký areál? Stopy dávné minulosti naleznete při putování historickým centrem Zábřehu nad Odrou, kde se dochoval soubor všech historických staveb – zámku, radnice, kostela či fojtství. Objevíte zde skutečný ostrov minulosti uprostřed panelového sídliště. Budete-li mít čas si jen tak někde posedět a přitom poznat příběh plný elegance i rozmarů, vydejte se za vůni moravskoostravských kaváren. Vycházková trasa vás povede po stopách nejvýznamnějších kavárenských podniků v centru Ostravy a doporučí vám návštěvu některých současných kaváren.

Jednotlivé trasy si všímají přírodních zajímavostí, architektury a příběhů míst. Text je doplňován často unikátními historickými snímky a pohlednicemi, nechybí i fotografie ze současnosti.